';

Azik TV

Azik TV

Azik szkoła instruktorów

Azik szkoła instruktorów

Gimnastyka Korekcyjna

Drodzy rodzice!

Dbając o rozwój poznawczy , emocjonalny czy społeczny dzieci, warto również pamiętać o ich ciele. Obraz własnego ciała to podstawa poczucia własnej tożsamości i własnej wartości. To, jak dziecko czuje się w swoim ciele ma bezpośredni wpływ na jego „bycie w świecie” i samoocenę.

Czym są wady postawy ?

Wady postawy to zbiorcze pojęcie obejmujące różnorodne dysfunkcje w układzie kostno-stawowym, mięśniowym i nerwowym, prowadzące do zaburzeń prawidłowej postawy ciała. Zaliczamy do nich zaburzenia postawy związane z nieprawidłowym ustawieniem kręgosłupa i miednicy, objawiającym się wysunięciem głowy do przodu, zgarbioną sylwetką czy nadmiernie wypiętym brzuchem dziecka. Inna powszechnie występującą wadą jest nieprawidłowe ustawienie kolan (np. kolana koślawe) lub stóp (stopy płasko-koślawe). Często rozpoznawaną przez lekarzy wadą jest postawa skoliotyczna, charakteryzująca się asymetrycznym ustawieniem łopatek oraz nierównością kątów talii.

Wyniki badań przesiewowych prowadzonych zarówno w przedszkolach, szkołach jak i w naszej jednostce wykazują jednoznacznie wzrastającą liczbę dzieci z zaburzeniami kontroli ciała. Przyczyn jest wiele: ograniczona ilość ruchu, nieprawidłowe nawyki ruchowe, brak troski o prawidłową postawę ciała przy biurku, w kinie czy w czasie jazdy samochodem. Duże znaczenie ma także historia dziecka, bowiem wszelkie zaburzenia rozwojowe w pierwszych tygodniach i miesiącach życia, takie jak: opóźniony rozwój, asymetria ciał, nieprawidłowe napięcie mięśniowe, kręcz szyi czy podejrzenie dysplazji stawu biodrowego, mogą decydować o rozwoju wady postawy w późniejszym wieku. Każde dziecko z wadą postawy powinno być objęte specjalistyczną opieką lekarską i fizjoterapeutyczną, ponieważ wczesne rozpoznanie i podjęcie terapii pozwala w wielu przypadkach na zniwelowanie wady i zapobiega wtórnym skutkom, a jest ich naprawdę wiele…

Nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa i słaba siła mięśni tułowia zapewniających kontrolę ciała w przestrzeni decydują o ograniczeniu ogólnej sprawności dziecka (trudności podczas biegania, skakania, ćwiczeń, zabaw wymagających utrzymanie równowagi i kontaktu z rówieśnikami). Mogą także prowadzić do opóźnienia rozwoju czynności manualnych, takich jak: rysowanie, pisanie czy wycinanie. Zaburzenia kontroli prawidłowej postawy ciała często stają się źródłem wad wymowy i nieprawidłowego zgryzu! Nieleczone wady postawy prowadzą do poważnych dysfunkcji także w późniejszym życiu. Bóle kręgosłupa i stawów, dyskopatie, zmiany zwyrodnieniowe, skoliozy… to wynik zaniedbanych wad postawy z okresu dzieciństwa. Możemy ich uniknąć naprawdę niewielkim kosztem. Wystarczy tylko trochę czasu, wysiłku i dobrych chęci każdego dnia…

Jakie korzyści wynikają z ruchu ?

Ruch jest podstawą prawidłowego rozwoju dziecka. Współczesny świat i postęp cywilizacji usypia potrzebę ruchu. Równocześnie w zastraszającym tempie zwiększa się liczba dzieci z wadami postawy, problemami z mową, pisaniem i czytaniem. Coraz wcześniej pojawiają się u młodzieży dolegliwości bólowe i trudności z wykonywaniem zadań ruchowych. Rośnie także liczba dzieci z nadmierną masą ciała. Pojawiają się przypadki osteoporozy młodzieńczej.

Jaka jest przyczyna tych statystyk ? Odpowiedź jest prosta – BRAK RUCHU. Codzienna, różnego rodzaju aktywność ruchowa stymuluje u dziecka wzrost kości , sprzyja ich prawidłowemu uwapnieniu, poprawia ukrwienie mięśni, przyspiesza przyrost sił i masy mięśni. Ruch usprawnia także funkcje układu krążenia czy układu oddechowego. Wykonywanie różnych zadań, rozwiązywanie problemów w czasie ruchu to niezastąpiony trening dla ośrodkowego układu nerwowego, który steruje ciałem człowieka. Odpowiednia dawka ukierunkowanego ruchu ma także wpływ na rozwój prawidłowego chwytu niezbędnego do efektywnego pisania. Stymuluje też rozwój mowy i ruchy gałek ocznych potrzebnych do czytania. I jeszcze jedna bardzo ważna zaleta ruchu : ruch daje radość…

Cele zajęć korekcyjno-kompensacyjnych:

1. Kształtowanie odruchu prawidłowej postawy ciała.

2. Uświadomienie dziecku i rodzicom istnienia wady oraz wynikających z niej zagrożeń.

3. Wykształcenia świadomości odczuwania własnego ciała, czyli znalezienie równowagi między podświadomością a napięciem mięśniowym.

4. Wygaszenie istniejącego, złego nawyku i wytworzenia nawyku prawidłowego.

5. Wyrobienie zdolności do długotrwałego utrzymywania skorygowanej postawy (wyrobienie wytrzymałości posturalnej).

6. Utrwalenie nawyku prawidłowej postawy w warunkach zbliżonych do życia codziennego ze zwróceniem uwagi na równomierne obciążenie stóp.

7. Korygowanie zaburzeń statyki ciała i przeciwdziałanie ich pogłębianiu się oraz utrwalaniu.

8. Eliminowanie zaburzeń w rozwoju motoryczności, podniesienie ogólnej sprawności i wydolności organizmu dziecka poprzez: ćwiczenia kształtujące, oddechowe, wytrzymałościowe, zabawy i gry ruchowe z elementami ćwiczeń korekcyjnych dopasowanych do danej wady.

9. Uaktywnienie układów: narządów ruchu, krążeniowego i oddechowego.

10. Zwiększenie zakresu ruchu w stawach, wydłużanie, skracanie lub wzmacnianie odpowiednich grup mięśniowych.

Na zajęciach skupiamy się na poprawie świadomości własnego ciała oraz edukowania dzieci w zakresie prawidłowej techniki ruchu oraz stabilizacji głębokiej. Pracujemy nad postawą, równowagą, koordynacją i stopami, łącząc ćwiczenia z zabawą oraz zdrowym współzawodnictwem.

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko nabyło świadomości swojego ciała oraz w gronie rówieśników zaznało zdrowego ruchu zapraszamy na zajęcia w kameralnych grupach (maksimum 5 osób) oraz lekcje indywidualne!

  Zajęcia odbywają się w następujących terminach:
  • Wtorek 17:00 - prowadzi Wiktoria Walenista 
  • Środa 19:00 - prowadzi Aneta Aziewicz (grupa zapełniona - brak miejsc)

Zapraszamy do kontaktu, chętnie doradzimy i odpowiemy na każde pytanie:

501 645 756, 12 659 90 33, azik@azik.pl

   

Cennik:

Szczegółowy cennik tutaj.

 
  Zobacz grafik
Recommend
  • Facebook
Share
Tagged in